Arvamusel, et hambaid hoiavad tervetena kallid külastused hambakliinikusse, ei ole tõestatud alust. Hambaravi ei tähenda, et kõik suuprobleemid saavad kiiresti ja kergesti lahendatud või ei tule peale ravi tagasi. Hea hambaarst ja ortodont on teekonnal tervete hammaste ning igemeteni Sinu põhilisteks abilisteks, aga mitte vastutajateks. Vastutus on Sinul.
Maailma Tervishoiu Organisatsiooni järgi on suurim osatähtsus inimese tervise juures, sealhulgas hammaste ja suu tervise juures, eluviisil. Hambaarstil käimine, kui seal ainult sümptomaatilise raviga tegeletakse, ei hoia suuprobleeme eemal. Ka parim hambaarst ei saa Sinu hambaid hoida tervetena, kui harjumused ja elustiil seda ei toeta. Kuidas hoida oma hambad ja igemed tervetena?
SISUKORD
→ Millest algab hammaste ja igemete tervis?
→ Hambaaugud ja kaaries
→ Hambakivi
→ Puuduva hamba asendamine
→ Kuidas ennetada probleeme hammastega?
→ Probleemid igemetega
→ Püsivus suuhoolduses
Millest algab hammaste ja igemete tervis?
Teadlikkus koduse suuhoolduse olulisusest nii laste kui täiskasvanute seas üha tõuseb. Järjest enam pööratakse tähelepanu, et regulaarne hammaste pesu kaks korda päevas kaks minutit, on esimene samm tervete hammaste ja igemeteni. Siiski esineb hammaste ja igemetega palju probleeme, mida võib seostada halva suuhügieeniga ning lapsed jõuavad hambaarstitooli järjest nooremana. Miks?
Hammaste eest hoolitsemine on midagi palju enamat, kui lihtsalt hommikul ja õhtul kiire harjapesu. Siin on mõned näpunäited:
- Ära mine magama pesemata hammastega.
- Vali hambapasta ning muud suuhooldustooted enda hammaste ja igemete järgi. Kas sul on tundlikud hambad või on probleeme hoopis halva hingeõhuga?
- Hambaarstide soovitusel võiks hambapasta sisaldada õiges koguses fluoriidi.
- Kasuta regulaarselt ka suuvett ja hambaniiti.
- Vali endale sobivaim elektriline hambahari, millel on hambapesu kestvus tootja poolt juba paika pandud, sest tavaharja puhul pestakse hambaid kokkuvõtvalt ligi 2 korda lühemalt.
- Jäta söögikordade vahele vähemalt kolmetunniseid pause.
- Väldi liigtihti suhkrustatud või happeliste toitude ja söökide tarbimist. Peale magusa toidu ja joogi tarbimist loputa suud joogivee või suuveega.
- Joo janu korral söögikordade vahel vett, mitte mahlasid või magustatud jooke.
- Külasta probleemi ilmnemisel hambaarsti.
Kuidas tagada õige suuhoolduse ja -hügieeniga terved hambad ning milliseid tooteid selleks valida, saad täpsemalt lugeda meie kodulehelt. Sellele, kuidas luua hambapesust positiivset harjumust lastes, räägib lähemalt Suukool. Suukool.ee on projekt, mis tegeleb just laste ja noorte hambahaiguste ennetusega.
Hambaaugud ja kaaries
Kõige sagedasem mure, millega inimesed hambaarsti juurde pöörduvad on valutav hammas, mida põhjustab hambaauk. Hambaaugud ja katkised hambad on peamiselt tekitatud hambakaariese poolt. Hambakaaries on levinuim nakkushaigus maailmas. Haiguse tõttu saab kahjustada hambavaap ehk email. Hambaemail on inimkeha tugevaim kude, mis koosneb emailiprismadest ja katab kogu hamba krooniosa.
Mis on kaaries?
Kaaries tekib aeglaselt, tihti mitme kuu vältel. Hammastele tekkiv katt, mis koosneb enamasti suhkrutest ja aminohapetest, on mikroobide paljunemiseks ideaalne keskkond. Kui hambakatt jääb puhastamata, koguneb sellele ajapikku bakterite elutegevuse jääke üha rohkem. Selle pikaajalise mõju tõttu hakkab hambaemail demineraliseeruma. Kaariese puhul on kõige kergemini kahjustuvad mälumispinna vaod ja hambavahed, kust toidujääkide puhastamine on raskem.
Kui kaaries on hakanud välja kujunema, siis tuleks sellele tähelepanu pöörata koheselt. Kaariese esimeseks sümptomiks on hambapinnale tekkinud valge kriitjas laik, mida on ise väga raske märgata. Tavaliselt tuvastab selle hambaarst – see on vaid üks põhjustest, miks käia regulaarselt hambaarsti kontrollis. Varajaste sümptomite märkamisel on võimalik kaariese areng peatada ja seda lihtsasti ravida, välistades tõsisemate tüsistuste arenemist. Sügav kaaries põhjustab pidevat hambavalu ning õige ravi puudumisel võib välja areneda hambanärvi põletik, mis tingib väga tugeva hambavalu.
Kuidas ravida kaariest?
Oma hambaid kaariese eest kaitsa on kõige lihtsam seda ennetada igapäevase suuhügieeni ja õige toitumisega. Seni, kuni hambakattu on vähe, kaariest veel ei teki, kuna happed uhutakse koos sülje, hambapasta või veega ära.
Kuna kaariese tõttu hambaemail kaotab osa oma mineraalsest koostisest, ning seeläbi muutub õhukeseks, laguneb ja kaotab kaitsefunktsiooni, siis võib vajalik olla hambaemaili taastamine ehk remineraliseerimine. See on viis taastada hambale kasulikud mineraalid ja kaitsta hammast nakkuste eest. Hammaste remineraliseerimist saab teha hambakliinikus protseduurina või kodustes tingimustes õigete suuhügieeni toodetega.
ApaCare Repair hambaparandusgeel sisaldab hüdroksüapatiiti. Hüdroksüapatiiti ehk vedelat hambaemaili sisaldav kreem katab hambad kaitsekihiga, mis Sinu hambaid ohutult valgendab, parandab ja kaitseb. ApaCare Repair hambaparandusgeeli abil väheneb oluliselt hammaste tundlikkus, hammaste poorid ja karedus parandatakse ning pärsitud on kaariese kogunemine. Kanna ApaCare Repair hambaparandusgeel sõrmeotsaga või hambaharjaga hammastele soovitatavalt peale õhtust hambapesu. Võib kasutada ka kaks korda päevas.
BIOLactis probiootikumid suuhoolduseks on looduslike koostisosadega pulbrit sisaldav kosmeetiline toode, mille abil kaitsed oma hambaid kaariese ja parodontiidi eest. Probiootikumid toetavad kasulike bakterite levimist suus, takistades seeläbi kaariest põhjustavate bakterite levikut. Kasutamiseks kalla üks pakike peale toidukorda suhu ning lase seal lahustuda (võib suhu võtta juurde veidi vett). Hoia ja keeruta vedelikku umbes minuti suus nagu kasutaksid suuvett. Peale seda võib välja sülitada või alla neelata.
Hambakivi
Puhastamata hambakatt võib lisaks kaariesele tekitada ka muid suuprobleeme. Ühe päeva või öö jooksul kogunenud pehme katt on kergesti eemaldatav hambaharjaga. Hambakatt, mida ei ole pikemat aega hamba pinnalt puhastatud, hakkab 24-72 tunni jooksul mineraliseeruma ning muutub järjest tugevamaks. Paari nädala jooksul muutub puhastamata pehme hambakatt järk-järgult hambakiviks. Hambakivi on kõva katlakivitaoline ladestus hammastel.
Hambakivi ärritab ümbritsevaid kudesid ja soodustab igemepõletiku arenemist. Selletõttu tuleb esmasel märkamisel koheselt mõelda hambakivi eemaldusele. Hambakivi eemaldamine on ohutu protsess, mida tehakse hambaravikabinetis, sest hambakattu, mis on juba muutunud tugevaks ja kõvaks hambakiviks, ei ole enam võimalik hambaharjaga eemaldada. Selleks tuleb pöörduda kas hambaarsti või suuhügienisti poole. Hambakivi eemaldatakse ultraheliaparaadiga või käsiinstrumentidega.
Kõige lihtsam viis vähendada hambakivi teket, on hoolitseda oma suuhügieeni eest põhjalikult ja regulaarselt, jälgides oma harjamistehnikat ja valides sobiliku hambapasta. Curaprox Enzycal on õrnatoimeline fluoriidi ja enzycal ensüümidega hambapasta. See on antibakteriaalne, vähendades hambakattu ja hambakivi. Enzycal hambapastas olevad ensüümid tugevdavad meie sülje loomulikku jõudu. Samuti aitavad need asendada hambaemailis kaduma läinud mineraale ja kaltsiumit.
Puuduva hamba asendamine
Kuigi kaasaegse hambaravi peamisi eesmärke on ennetada suuprobleeme ja hammaste kaotust, siis kahjuks jõutakse sagedamini, kui arvatagi oskame, olukorda, kus lahendusi ei pruugi enam olla. Ükskõik, mis põhjusel on see juhtunud, mõjutab hamba või hammaste kaotus inimese välimust, enesetunnet ning halvimal juhul elukvaliteeti.
Puuduva hamba asendamine tänapäeval on tunduvalt kergem kui veel isegi paarkümmend aastat tagasi. Välja on arendatud erinevad võimalused. Suust mitte-eemaldatavad ravilahendused on hambakroon, hambasild ja implantaat. Suust äravõetavad on pool- ja täisproteesid.
Hambakroon
Hambakroone ja –sildu paigaldatakse nii juureravitud kui ka elusa hambanärviga hammastele. See tähendab, et hambakrooni paigaldamiseks peab olema säilinud piisav hulk oma hamba kudet. Kaasaegsed kroonid on tsirkooniumist või keraamikast, hästi vastupidavad ja ilusad ehk äravahetamiseni sarnased päris hammastele. Krooniga on võimalik taastada hammast ka osaliselt.
Hambakroonide hinnad varieeruvad suuresti tehtavast tööst ja hambakrooni materjalist. Hinnad võivad jääda vahemikku 300-500 eurot hamba kohta.
Hamba sild
Hambasildadega ehk sildproteesiga asendatakse üldjuhul üks või kaks hambatühimikku ja need tsementeeritakse naaberhammastele. Nii tekivad mitmest hambakroonist koosnevad hambasillad. Kuna sildprotees on tegelikult kahte hambakrooni ühendav konstruktsioon, siis on tal samad nüansid, nagu kroonide korral. Silla valmistamiseks peab lihvima naaberhambaid ja ühtse konstruktsiooniga siduma nad kokku kandmaks puuduva hamba asendust. Sildproteesi hind sõltub vajalike hambakroonide arvust.
Hambaimplantaat
Kõige uudsem ja püsivaim viis täielikult puuduva hamba asendamiseks on tänapäeval implantaat. Hambaimplantaat on tugevast, kergest ja bioloogiliselt luuga sobivast materjalist valmistatud hambajuure asendaja, mis sarnaneb välimuselt kruviga. Implantaat kinnitatakse kaotatud hamba asemel lõualuusse ning selle külge kinnitatakse hambakroon.
Implantaat paigaldatakse kohaliku tuimestusega ja ühe kruvi keermestamine luu külge võtab koos ettevalmistamisega aega kuni tund. Implantaadi paigaldamine on tänu tuimestusele valutu, kuid selle järgselt võivad patsiendid tunda valulikkust ja vähest turset operatsioonipiirkonnas. Kui valu ja turse on ulatuslikumad või algavad paar päeva hiljem, võib implantaat olla põletikuline. Sel juhul tuleks esimesel võimalusel pöörduda hambaarstile.
Pole kahtlust, et implantaat on parim ja inimese jaoks mugavaim pikaajaline võimalus kaotatud hamba asendamiseks. See võib tervena kesta lausa kuni 20 aastat. Protseduuri maksumus võib aga paljudele üllatusena tulla. Implantaatide hinnad on tunduvalt kõrgemad kui teistel lahendustel. Sõltuvalt asjaoludest võib ühe hambaimplantaadi hind ulatuda mitme tuhande euroni. Kui soovid hambaimplantaati, aga hind on liiga kõrge, siis on üheks võimaluseks järelmaks. On hambaarste ja hambaravikliinikuid, mis annavad võimaluse tasuda järelmaksuga.
Hambaroteesid
Soodsaim ravilahendus hamba või hammaste asendamiseks on proteesid. Proteesid on suust äravõetavad ning jagunevad osaliseks- või täisproteesideks. Osaline- ehk partsiaalprotees asendab puuduolevaid hambaid ja kinnitub metallist klambritega olemasolevatele hammastele. Täis- ehk totaalprotees on lahendus siis, kui oma hambaid enam ei ole. Sellisel juhul katab protees kogu suulage ning vajalik on proteesiliimi kasutamine, et see korrektselt paigal püsiks. Võimalik on ka osalise suulaega plastist täisprotees, kui kogu suulae katmine tekitab liialt ebamugavust või häirib kõnelemist ja söömist.
Kuidas ennetada probleeme hammastega?
Probleemide ennetamine suutervise juures algab õigetest harjumustest ja vahenditest. Lisaks igapäevasele regulaarsele harjamisele, on oluline valida õige hambahari. Hambaarstide soovitusel tuleks kasutada kas väga õrnade, õrnade või keskmise tugevusega harjastega hambaharja. Liigselt karmid harjased ja liiga tugev surve hammastele ei kahjusta mitte ainult hambapinda, vaid ka igemeid. Enne uue hambaharja ostmist loe lähemalt, millist hambaharja eelistada, et tagada optimaalne puhtus, hammaste tervis ja enda mugavus hambapesu ajal.
Elektrilisel hambaharjal on mitmeid eeliseid ning peamine neist on tõestatud kinnitus, et elektrilised hambaharjad eemaldavad ligi kümme korda rohkem hambakattu kui käsihambaharjad. Lisaks sellele aitavad enamik elektrilisi hambaharju sisseehitatud taimeri ja survesensoriga tagada piisava hambapesu aja ning paraja surve hammastele. Hammas32 e-poes leiavad sobiliku elektrilise hambaharja ja vahetatavad hambaharja otsikud kõik pereliikmed.
Meie e-poe üks populaarsemaid elektrilisi hambaharju on Philips Sonicare ProtectiveClean 4300. Selle elektrilise hambaharjaga on hammaste puhastamine alati õrn ja efektiivne tänu integreeritud survesensorile, vältides seeläbi nii hambapinna kui ka igemete kahjustamist. Sinna juurde saab valida ülipehme, pehme või keskmise tugevusega hambaharja otsiku. Õige kuju ja tugevusega harjased tagavad hea pinnakontakti hammastega, olles samas õrnad sinu igemete vastu.
ION-Sei ioontehnoloogiaga elektriline hambahari on saadaval neljas erinevas värvitoonis: Day White, Lake Blue, Sakura Pink ja Moon Grey. ION-Sei saladus peitub selle patenteeritud tehnoloogias. ION-Sei elektrihambahari kasutab ultraviolett (UV) LED-valgustit, mis reageerib harja käepidemes oleva titaandioksiidi vardaga, et luua ioone, mis pärsivad hambakattu tekitavaid baktereid.
Probleemid igemetega
Hambakatus olevad mikroobid ei põhjusta vaid hambaprobleeme, vaid võivad viia ka igemeprobleemideni. Kuigi teadlikkus igemehaigustest ja igemeravist on väiksem, siis tähelepanu tuleks sellele sama palju pöörata kui probleemidele hammastega. Igemehaigused, nagu näiteks sügav igemepõletik, võivad lisaks valule ja ebamugavustundele põhjustada tõsisemaid tüsistusi.
Igemepõletik
Igemepõletik ehk gingiviit on üks sagedasemaid suulimaskesta haigusi. Üldjuhul tekitab igemepõletikku ebapiisav suuhügieen, mistõttu koguneb hambakatt ja tekib hambakivi. Bakteritest koosnev hambakatt koguneb igemepiirile. Igemepiirile ladestuvas katus paljunevad aktiivselt agressiivsed bakterid kiiresti ning eraldavad mürkaineid. Ige reageerib sellele põletikulise protsessiga.
Igemepõletik ei pruugi varasel avastamisel ja kohesel sekkumisel vajada arsti poole pöördumist. Varakult avastatud igemepõletiku puhul on täiesti võimalik arengut peatada kodustes tingimustes ja ilma arstliku sekkumiseta. Kui algstaadiumis eemaldada mikroobne katt ja seada sisse korralik suuhügieen, kaovad haiguse tunnused ja põletikulised kahjustused hiljemalt viie päeva jooksul. Vajalikud on õige harjamistehnika ning sobivad suuhooldustooted.
Jättes probleemide esinemisel igemete ravi tegemata võib halvimal juhul olukord minna nii kaugele, et hambad hakkavad liikuma, hammaste vahele tekivad soovimatud vahed või hambad tuleb eemaldada. Tõsisemate probleemide puhul koostab arst raviplaani ja alustab ravi.
Mida teha igemeprobleemide ja igemepõletiku vastu?
Et takistada probleemide süvenemist, tuleb nendega tegeleda, esimeste sümptomite ilmnemisel. Sümptomid, mis võivad viidata igemeprobleemidele:
- Veritsevad igemed hammaste pesemisel, niiditamisel või kõvade toitude söömisel
- Igemete punetus, turse, pakitsustunne
- Halb hingeõhk
- Halb maitse suus
- Igeme taandumine
- Hammaste suurenenud liikuvus ja vahede tekkimine hammaste vahele
Kaugele kulgenud igemehaiguste ravi on kompleksne ja pikaajaline. Parim viis igeme ravi vältida, nagu ka hambaprobleemide puhul, on ennetamine. Peamine põhjus igemehaiguste tekkimisel on halb suuhügieen ning seetõttu on paljut, mida saab inimene oma kodus teha.
Igemepõletiku vastu aitab hambaniidi või hambavahedepuhastajate igapäevane kasutamine, sest ainult harjamisega ei pääse kõikidesse raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, kus moodustub hambakatt. TePe hambavaheharjad on saadaval erinevates suurustes alates laiusest 0,4mm kuni 1,5mm. Orbis hambavaheharjad on saadaval neljas eri suuruses – 0,4mm, 0,45mm, 0,5mm ja 0,6mm. Hambavaheharjad ei kahjusta hambapinda ning sobivad kasutamiseks hammaste vahede puhastamiseks ka implantaatide, sildade ja hambakroonide puhul. Ortodontide soovitusel võiks hambavahepuhastajaid kasutada klambrite ja breketite kandjad.
Hambavahede sügavamaks puhastuseks on soovituslik kasutada irrigaatorit ehk suupritsi. Philips Sonicare Power Flosser 3000 on juhtmevaba veeprits. See puhastab Sinu hambavahed efektiivselt ja mugavalt sinna kogunenud toidujääkidest ning parandab seeläbi igemete tervist. Philips Sonicare suupritsi QuadStream-tehnoloogia tagab täiesti uue hambavahede puhastamise, eemaldades töödeldavas alas kuni 99,9% hambakatust.
DENTISSIMO Gum Protection suuvesi on spetsiaalselt loodud põletikuliste ja veritsevate igemete jaoks. Suuvee igapäevane kasutamine ennetab igemeprobleemide tekkimist ja leevendab juba tekkinud sümptomeid. Tasakaalustatud kombinatsioon looduslikust somaalia mürripuu õlist, rataania- ja saialille ekstraktist tõkestab bakterite vohamist ning avaldab märkimisväärset rahustavat toimet igemetele, salvei desinfitseerib ja tugevdab igemeid.
Kuidas ennetada probleeme igemetega
Parim viis ennetada igemehaigusi on harjata oma hambaid põhjalikult vähemalt 2 minutit kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga, kasutada hambaniiti ning suuvett. Sümptomite ilmnemisel on parim leida sobivaimad tooted.
Kui igemed veritsevad, siis tuleks mõelda õrnale, aga tõhusale puhastusele. Selleks on sobilik eriti õrnade harjastega elektriline hambahari ning sobilik madala abrassiivsusega hambapasta. Melica organic CHESTNUT kastaniekstraktiga hambapasta puhastab õrnalt ja on igemete veritsust vähendava toimega. Kastaniekstakt tugevdab igemete veresooni ja säilitab suuõõne hea mikrofloora.
Oral-B AquaCare 6 PRO EXPERT Oxyjet-tehnoloogiaga hambavahepuhastaja on neile, kes soovivad parimat puhtustunnet, leevendust oma igemeprobleemidele või lihtsalt eelistavad hambavahede puhastamiseks midagi muud peale hambaniidi. See Oral-B hambavahepuhastaja kasutab tehnoloogiat, mis segab kokku õhu ja vee, tekitades niiviisi mikromulle. Hapnikuga rikastatud vesi hävitab igemehaigusi põhjustavad anaeroobsed bakterid ning tagavad tõhusama puhastuse igemeid ärritamata. Mikromullid puhastavad hambavahesid õrnalt, kuid tõhusalt. Hambavahepuhastajal on kolm tugevusastet, et tagada mugavaim ja sobivaim hooldus puhastuseks.
Püsivus suuhoolduses
Terved hambad ja igemed tähendab eluaegset pühendumist. Hea suuhügieen nõuab järjepidevust ning rutiini. Isegi, kui Sul on terved ja valged hambad, on oluline nende eest regulaarselt ning õigesti hoolitseda. See hõlmab endas nii igapäevaste harjumuste loomist kui ka õigete suuhooldustoodete hankimist. Meie e-poes saadaval olevad elektrilised hambaharjad ja muud tooted aitavad selle tegevuse muuta meeldivamaks ning oodatavamaks.