Enamik meist on tõenäoliselt üles kasvanud standardse ja täiesti tavalise Colgate või Oral-B fluoriidiga hambapastaga. Lapsepõlves võis see olla närimiskummi või maasika maitseline, täiskasvanuna täiustatud valgendavate omadustega.
Kui suur hulk inimesi jääb harjumuspäraste valikute juurde, siis mida aeg edasi seda rohkem inimesi on hakanud eelistama fluoriidivaba hambapastat. Seda mitmetel põhjustel – olgu selleks siis soov kasutada rohkem looduslikke tooteid või mure liigse fluoriidi tarbimise mõjust tervisele. Üles on kerkinud palju vaidlusi põhjustav küsimus. Kumb on hammaste tervise seisukohalt parem, kas fluoriidiga või fluoriidita hambapasta?
Vaatame lähemalt, mis fluoriid on ning kas fluoriid hambapastas on ohutu või peaks kasutama fluoriidita hambapastat.
Mis on fluoriid?
Fluoriid on looduslikult esinev mineraal, mis vabaneb kivimitest pinnasesse, vette ja õhku. Fluoriidisoolad on lõhnatud, tavaliselt valged või värvitud ning neile on iseloomulik mõru maitse. Inimese tervise kontekstis kasutatakse fluoriidi peamiselt hammaste tervise parandamiseks, sest fluoriidi leidub nii inimese hammastes kui ka luudes.
Looduslikult esineb fluoriidi peaaegu kogu vees. Fluoriidi leidub põhjavees, mage- ja soolaveeallikates, aga ka vihmavees ning seda eriti linnapiirkondades. Piirkonniti varieerub fluoriidi konsentratsioon vees suuresti. Ka kogu taimestik sisaldab veidi fluoriidi, mis imendub pinnasest ja veest.
Fluoriidi sisaldus joogivees ei ole tavaliselt piisav, et aidata sellega vältida hammaste lagunemist. Selle tõttu on riike, kus riiklikul või kohalikul tasandil on tehtud otsus lisada joogiveele kunstlikult fluoriidi juurde. Fluoriid Eesti joogivees on igal pool looduslik. Seda ei lisata ega kõrvaldata veetöötlusprotsessi käigus. Eestis saab lisatud fluoriidisisaldusega hambapastasid, suuveesid või toidulisandeid.
Miks lisatakse fluoriidi hambapastale?
On leitud, et fluoriid on hammastele kasulik mitmetel põhjustel. Kui suus leiduvad bakterid lagundavad toiduga sinna sattunud suhkruid ja süsivesikuid, toodavad nad happeid, mis eemaldavad hamba pinnalt mineraalaineid. Seda mineraalide kadu nimetatakse demineraliseerimiseks.
Demineralisatsiooni käigus eemaldatakse hambaemaili kõvast kaitsvast kihist olulised mineraalid nagu kaltsium ja fosfaat. Email on hamba välimine kiht ja on oluline hoida seda tugevana, et kaitsta hambaid lagunemise eest. Nõrgenenud hambaemail muudab hambad haavatavaks hambaauke tekitavate bakterite suhtes.
Fluoriid on see mineraal, mis aitab hambad taastada. Fluoriid suus, nii süljes kui ka hambapinnal, on tõhus viis hammaste lagunemise ennetamiseks. Fluoriid aitab remineraliseerida hambaemaili, mis võib ennetada hambaaukude teket ja pöörata tagasi varajasi hambakaariese märke. Fluoriid on hammastele kasulik, sest see aitab:
- taastada ehk remineraliseerida nõrgenenud hambaemaili,
- aeglustada mineraalide kadu hambaemailist,
- peatada või isegi pöörata tagasi hambakaariese varajased nähud,
- vältida kahjulike suubakterite kasvu.
Fluoriidi toime hammaste lagunemise ennetamisel on kasulik nii lastele kui ka täiskasvanutele kogu nende elu jooksul. Selle tõttu on enamikesse hambapastadesse lisatud fluoriidi.
Mis on vajalik kogus fluoriidi hambapastas?
Hambapastasid, mis sisaldavad fluoriidi, on palju. Fluoriidi sisaldus hambapastades erineb aga suuresti. Hambapastas leiduva fluoriidi kogus on märgitud tuubile ja seda mõõdetakse miljondikes (ppm). See, kui palju peaks hambapasta sisaldama fluoriidi, sõltub inimese vanusest.
Alla 2-aastastele lastele
Alla 2-aastaste laste puhul ei ole soovituslik kasutada fluoriidi sisaldavat hambapastat. Seda põhjusel, et tavaliselt ei oska väikelapsed üleliigset pastat välja sülitada. Lastele võib fluoriidiga hambapasta valida siis, kui hammaste loputamine ja suhu jäänud pasta väljasülitamine on selge.
Swissdent KIDS My Little Star hambapasta on spetsiaalselt välja töötatud väikelastele. Sellel ei ole spetsiifilist maitset ning on fluoriidi- ja suhkruvaba, olles ideaalne ka kõige pisematele. Hambapasta sisaldab hammastele kasulikku ksülitooli, mis on tuntud tõhusa kaitsjana kaariese vastu. Nii aitab see fluoriidivaba hambapasta remineraliseerida ja tugevdada lapse hambaid juba esimeste hammaste ilmumisest alates.
3-6-aastastele lastele
3–6-aastastel lastel on üldjuhul soovituslik pesta hambaid kaks korda päevas hernetera suuruse hambapastaga, mis sisaldab vähemalt 1000ppm fluoriidi.
GUM Kids geeljas hambapasta väikelastele on mõnusalt maasikamaitseline, õrn ja hoolitsev lapse piimahammastele ning igemetele. Loodud selleks, et võidelda kaariesega hambaaukude ennetamiseks ja lapse hambaemaili tugevdamiseks. Hambapasta fluoriidisisaldus on 500ppm, muutes selle ideaalseks kasutamaks üleminekul fluoriidivabalt pastalt fluoriidi sisalduvale pastale.
Üle 7-aastastele lastele ja täiskasvanutele
Üle 7-aastased lapsed ja täiskasvanud peaksid pesema hambaid vähemalt kaks korda päevas 1350–1500ppm fluoriidi sisaldava pastaga.
Happybrush Super Minions Junior hambapasta on kõigile väikestele superkangelastele alates vanusest 6. Sellel on tõeliselt meeldiv ja üllatav banaani-piparmündi maitse, mis kutsub hambaid pesema. Fluoriidisisaldus 1450ppm on piisav, et tagada hammaste tervis ka nende vahetumisel. See hambapasta on vegan, mikroplastiku vaba, sisaldab kaltsiumit ning õrn lapse igemetele.
Curaprox Enzycal hambapasta fluoriidiga on värske maitsega ja hoolitseva toimega. See on antibakteriaalne, vähendab hambakattu ja hambakivi. Sisaldades fluoriidi 1450ppm on pasta ideaalne täiskasvanutele hambaemaili tugevuse säilitamiseks ja taastamiseks.
Lisakaitse tagamiseks või kahjustunud hambaemaili taastamiseks on võimalik lisaks hambapastale kasutusele võtta fluoriidiga suuvesi. GUM ActiVital suuvesi on universaalne suuloputusvedelik, mis hoiab hambad ja igemed terved. See sisaldab koensüümi Q10 ja fluoriidi 249ppm. Tänu uuenduslikule koostisainele LAE (etüül-lauroüül-arginaat) takistab see suuvesi bakterite kinnitumist hamba pinnale, ennetades seeläbi hambakatu teket.
Millal valida fluoriidivaba hambapasta kasuks?
Kuigi fluoriid on looduslikult esinev ühend, võib see suurtes annustes tarbimisel siiski põhjustada kõrvaltoimeid. Fluoriidi kahjulikkus ilmneb aga tavaliselt juhtudel, mil joogivesi sisaldab seda liigses koguses. Ainult hambapastas sisalduv fluoriidi kogus on piisavalt suur, et kaitsta hambaemaili, kuid liiga väike, et põhjustada korrektsel kasutamisel kõrvaltoimeid.
Üldiselt hoiatavad hambaarstid patsiente fluoriidivaba hambapasta kasutamise eest, kuna mineraal mõjutab hammaste pikaajalist tervist positiivselt. Siiski võivad mõningad inimesed vajada fluoriidivaba hambapastat. Seda tavaliselt kolmel põhjusel – fluoriidiallergia, suure fluoriidisisaldusega joogivee pidev tarbimine või hammaste fluoroos.
Swissdent Crystal hambapasta on fluoriidivaba hambaemaili tugevdav ja mikromõrasid parandav pasta. Selles sisaldub lisaks tugevdavatele biomineraalidele veel puuviljaensüüm papaiin, mis aitab naturaalsel teel lõhustada hambakatu koostises olevaid valke, ning ksülitool, mis annab antibakteriaalse kaitse.
Parim fluoriidiga hambapasta
Nii sama oluline, kui on järjepidev suuhooldus ja sobilik hambahari, on ka õige hambapasta kasutamine. Enamiku jaoks tähendab see fluoriidi sisaldava hambapasta kasutamist. Tutvu meie laia valiku hambapastadega e-poes.