Sinu suu kubiseb bakteritest! Meie suus elab rohkem kui 600 tüüpi baktereid – enamasti on nad kahjutud ja neid on vaja suus pH-taseme säilitamiseks. Tavaliselt hoiavad keha loomulik kaitsevõime ja regulaarne suuhooldus, nagu igapäevane hammaste harjamine ja hambaniidi kasutamine, bakterid kontrolli all ning hammaste tervis on hea. Kuid ilma korraliku suuhügieenita võib halbade bakterite osakaal jõuda tasemeni, mis põhjustab suuinfektsioone nagu hammaste lagunemine ja igemehaigused. Vaatame täpsemalt, kuidas tagada terved hambad igapäevase suuhügieeniga.
SISUKORD
→ Hambapesu ja üldine igapäevane suuhooldus?
→ Hammaste tulek ja laste suuhügieen
→ Proteesid ja eakate suuhügieen
→ Halvast suuhügieenist ja muudel põhjustel ilmnevad probleemid
Hambapesu ja üldine igapäevane suuhooldus
Igapäevane suuhooldus algab kõige põhilisemast tegevusest – hammaste pesu. Hammaste pesemine on soovituslik kaks korda päevas – hommikul ja enne magamaminekut – vähemalt kaks minutit. Siinkohal on põhirõhk regulaarsusel. Ära jäta ühtegi hambapesu vahele!
Vali selleks õiged hambapesuvahendid – hambapasta, mis kaitseb hambaemaili, ning sobiliku tugevusega hambahari. Hambaharja või elektrilise hambaharja otsikut tuleks vahetada iga kolme kuu tagant.
Pööra tähelepanu ka hammaste harjamise tehnikale. Harja hambaid õrnalt ja piki igemepiiri väikeste ringidena, läbides nii iga hammaste esi-, taga- ja närimispinnad.
Hambavahede puhastamine – hambaniit, hambavaheharjad või hammaste survepesur?
Hambahari ei ulata puhastama hammaste vahesid, seega on eraldi hambavahede puhastamine oluline. Selleks on mitu varianti: hambaniit, hambavahepuhastaja harjakeste näol ning hammaste sügavpuhastuseks suu irrigaator.
Hambaniidiga puhastamine on kõige klassikalisem viis, kuidas saada kätte toidu jäägid hammaste vahelt. Oral-B Superfloss hambaniit on üks kõige populaarsemaid hambaniite ning seda tema praktiliste omaduste tõttu – Oral-B Superfloss sobib igapäevaseks kasutamiseks kõigile, kuid on eriti mugavaks tehtud breketite ja hambaklambrite kasutajatele.
Hambavahehari on teine viis, kuidas pääseda kõige väiksemagi toidujäägini hammaste vahel. Hambavahede harjad meenutavad väikesi pudeliharjasi, mis on saadaval eri suurusega ning neid on väga lihtne kasutada. Harja liigutatakse hammaste vahel edasi-tagasi 4–5 korda nii, et seda vahepeal hammaste vahest täielikult ei eemaldata. Peamine kriteerium, mida tuleks hambavaheharja valimisel silmas pidada, on hambavahede laius – on äärmiselt oluline vältida liiga laia harja pressimist kitsasse vahesse. Tepe hambavaheharjad ehk interdentaalharjad on saadaval kuues eri suuruses, et leida just endale sobivaim.
Hammaste kiireks koduseks sügavpuhastuseks on parim lahendus hammaste survepesurid. Surveprits hammastele töötab tavaliselt õhu või veega. Philips Sonicare Power Flosser 3000 on juhtmevaba veeprits, mis puhastab Sinu hambavahed efektiivselt ja mugavalt sinna kogunenud toidujääkidest ning ühtlasi parandab igemete tervist. Just igemete hooldus on ka põhjus, miks tihti valitakse tavalise hambaniidi või harjakeste asemel põhjalikku hooldust pakkuv survepesur.
Vaata hambavahepuhastajaidKeele puhastamine
Keel on suu osa, mis võimaldab bakteritel paljuneda nii selle peal kui ka selle all. Selle tõttu on lisaks hambavahede puhastajatele on ka keelepuhastajad. Selleks on olemas eraldi manuaalsed keelepuhastajad või elektrilise hambaharja korral saad hammastepesu otsiku lihtsa liigutusega vahetada keeleharja otsiku vastu.
Loputamine suuveega – kas vajalik?
Suuloputusvedelik on üks täiendavatest abivahenditest, mis aitab tagada sinu suu ja hammaste tervise. Kõige enam kasutatakse suuvett peale hammaste ja hambavahede puhastamist viimase etapina igapäevases hoolduses. GUM ActiVital Q10 universaalne suuvesi on mõeldud just igaõhtuse rutiini üheks osaks, tugevdades hambaid, parandades kahjustunud hambaemaili ja takistades kaariese teket.
Suuvesi on aga parim lahendus näiteks halva hingeõhu ehk halitoosi vastu. Selle abil saab kiiresti ja vaevata oma hingeõhku värskendada ning hambad üle loputada ükskõik, kus vaja – kodus, kontoris, koolis või kohvikus. Dentissimo Fresh Breath suuvesi on loodud täpselt selleks, sest selles leiduvas orgaanilises lõhnaaines sisalduv koostisosa tagab pikaajalise ja värske hingeõhu.
Loputamine suuveega aitab ka mitmeid suuhaiguseid leevendada, näiteks suuhaavandite puhul (või kui on suus vill) võib antimikroobse toimega suuvesi kiirendada tervenemist. Haiguslikke seisundite korral tuleb kindlasti konsulteerida hambaarsti või suuhügienistiga, kes oskab soovitada, milline suuvesi on igemepõletiku vastu ja milline teiste probleemide puhul parim.
Hammaste tulek ja laste suuhügieen
Laste suuhügieen algab tema vanematest juba päris esimeste hammaste tulekuga imikueas. Praegune olukord näitab, et suur osa vanematest ei huvitu lapse suuhügieenist. Kui mõelda, mitu hammast on inimesel – 32 koos tarkusehammastega – tundub vahel ebavajalik pakkuda igapäevast hooldust 7-kuu vanuse beebi kahe pooliku hamba eest. Tegelikkuses vajab iga uus hammas puhastamist ning esimeste hammaste tulek on märk sellest, et soetada oleks vaja beebi hambahari.
See ei tähenda, et nii kui lapsel hambad suus, tuleks kasutada hambapastat. Üldine soovitus ütleb, et alla 18 kuu vanuste laste puhul ei tuleks kasutada hambapastat. Lapsed vanuses 18 kuud kuni 5 aastat peaksid kasutama väikese hernetera suuruses madala fluoriidisisaldusega hambapastat. 6-aastaste ja vanemate laste puhul, kes oskavad peale hammaste pesu korralikult suud loputada ning liigse hambapasta välja sülitada, võib kasutada tavalist fluoriidiga hambapastat.
Kui esineb selliseid probleeme nagu näiteks esimesed augud, põletikulised igemed või hammaste krigistamine öösiti, tuleks kindlasti pöörduda hambaarstile. Laste hambad on õrnemad ning vajavad professionaalset hoolt. Hammast ümbritsev sidekude ei ole lastel veel nii arenenud kui täiskasvanutel, mistõttu hambaaugust tekkinud põletik levib palju kiiremini ja laiemalt.
Elektriline hambahari lastele – kas see on mõistlik?
Arvatavasti on iga lapsevanem ühel või teisel õhtul silmitsi seisnud oma kaheaastasega, kes on liiga väsinud või lihtsalt trotsi täis ning mitte mingil juhul ei lase oma hambaid pesta. Paljudele on see igapäevane katsumus. Mis siis, kui oleks olemas laste hambahari, millel on peal sinu lapse lemmikmultika tegelane ja mille harjakesed teevad 2 minuti jooksul sama palju liigutusi kui tavaline hari umbes 1 kuu jooksul?
Elektrilised hambaharjad lastele on ideaalne lahendus hambapesu protesti vastu. Laste elektriline hambahari on abiline lapsevanemale, et tagada ka pere kõige pisemate hammaste tervis. Appi tõttavad Elsa, Pikne McQueen, valgusefektidega elevant ning nii mõnigi muu tegelane. Elektriline hambahari annab lapsele vajalikku põnevust ning mängulisust rutiinsesse tegevusse. Samuti tagab see lapse iseseisvuse. Kui laps kasutab elektrilist hambaharja, võib vanem olla kindel, et hambad saavad puhtaks, sest hambahari teeb ära liigutused, mis lapsel jäävad tegemata. Loe lähemalt, milline laste elektriline hambahari valida.
Vaata laste elektrilisi hambaharjasidProteesid ja eakate suuhügieen
Kui vaadata lähemalt eakamate inimeste suuhügieeni, tuleb ennekõike tähelepanu pöörata proteesidele. On teada, et hambaproteeside hinnad on kõrged ning see on põhjus, miks lisaks hammaste hooldusele tuleb hooldada ka proteese. Proteeside õige ja järjepidev hooldus on suutervise tagamiseks ja proteesi eluea pikendamiseks määrav tegur. Vilets suuhügieen soodustab ebameeldiva lõhna tekkimist, muudab proteesi materjali ja värvi ning on ka riskifaktor igemete ja limaskesta põletiku tekkeks.
Halvast suuhügieenist ja muudel põhjustel ilmnevad probleemid
Vaatame lähemalt, milliseid probleeme võib halb ja ebajärjepidev suuhügieen kaasa tuua.
Hammaste tundlikkus
Üks levinumaid igapäevaseid muresid hammastega, on hammaste tundlikkus. Sellel on mitmeid põhjuseid:
- hammaste liiga intensiivne või sagedane harjamine
- hambaemail on õhenenud
- parandatud hammas võib olla tundlik traumast
- mikropraod hambaemailis ja hambaluus
- hormonaalsed probleemid
- hammaste krigistamine
- jne
Hamba ja hammaste tundlikkuse vähendamine on aeganõudev protsess ning nõuab järjepidevust. Kodus saate probleemi leevendamiseks kasutada tundlikele hammastele mõedud hambapastasid. Neis sisalduv toimeaine sulgeb dentiinikanalid, takistades nii ärrituse edasikandumist. Efekti saavutamiseks tuleb neid kasutada 4-6 kuud.
Selle probleemi puhul on kõige olulisem aga pöörduda oma hambaarsti poole, kes valib teile raviplaani. Võib-olla pakutakse teile emaili tugevdamise protseduure. Kui hammaste ülitundlikkuse põhjuseks on bruksism, siis võib öise hammaste krigistamise vältimiseks paluda hambaarstil valida spetsiaalne kape.
Hammaste tundlikkus võib viidata ka hammaste demineraliseerimisele. See tähendab, et hambaemail kaotab osa oma mineraalsest koostisest, mistõttu muutub see õhukeseks, laguneb ja kaotab kaitsefunktsiooni. Demineraliseerimine on ka kaariese tekke ja muude hambahaiguste üheks peamiseks põhjuseks. Selle vastu aitab hammaste remineraliseerimine hambaarstil.
Hambakatt
Hambakatt on toidujääkide ladestus hamba pinnal. See on üks probleeme, mis tekib vähese harjamise ning hambavahede mittepuhastamise tagajärjel. Katt on sageli tugevalt hammaste pinnale kinnitunud. Hambakatt koguneb rohkem hambavahedesse, mälumispindade vagudesse ja igeme servadesse. Pikema aja jooksul hambakatt mineraliseerub, moodustades hambakivi. Hambakatt ja -kivi võivad põhjustada halba hingeõhku, kahjustada emaili, tekitada hammaste tundlikkust, auke ja isegi hammaste kaotust ning soodustada igemehaiguseid.
Pikaajalised tagajärjed
Katkised hambad, hambaaugud, igemepõletikud, hammaste tundlikkus, pidev hambaravi, hammaste kroonimine on vaid mõned märksõnad pikast probleemide nimekirjast, mida võib regulaarselt halb suuhügieen põhjustada. Mõned aastad tagasi Eestis läbiviidud uurimus näitas, et kaks või enam korda peseb päevas hambaid 2/3 naistest ja 1/3 meestest, 15% meestest tunnistasid, et harjavad hambaid kas 1 kord päevas või ei pese üldse. Naiste osakaal hammaste üldse pesemata jätjate osas oli väga väike.
Hammaste hooldus on tähtis mitte ainult suuhügieeni tagamiseks, vaid terve keha eest hoolitsemiseks. Inimese suutervis on tihedalt seotud kogu organismi üldise seisundiga. Suus olevad põletikud mõjutavad südame-veresoonkonna tervist ja tõstavad infarkti saamise tõenäosust. Eelkõige mõjutab puudulik suuhügieen südame tervist, ent see avaldab mõju ka teistele organitele.
Hammaste valgendamine
Valged hambad on ilusa ja rõõmsa naeratuse peamiseks osaks ning seetõttu oluline paljudele inimestele. Hammaste valgendamisel on aga ka tume pool. Selleks, et vältida probleeme, tuleb hambad valgeks saada õigete vahenditega. Liiga tugevad, sealhulgas ka kodused vahendid, hammaste valgendamiseks võivad põhjustada hambaemaili kahjustamist ning seeläbi hammaste tundlikkust ja muid probleeme.
Selleks on tänapäeval välja töötatud uus lähenemine – aktiivsüsi hammastele. See on ohutu võimalus saada valgemad hambad endale sobival viisil:
- aktiivsöega hambapasta
- aktiivsöega hambapesutabletid
- aktiivsöega valgendavad plaastrid hammastele
- aktiivsöe pulber hammaste valgendamiseks
Tugevalt valgendav aktiivsüsi eemaldab hambaemailile tugevalt kinnitunud plekid, toitainetest tekkinud värvimuutused ning hoiab seeläbi hingeõhu meeldivalt värske. Must naturaalne aktiivsüsi muudab hambad säravaks ja valgeks.
Vaata aktiivsöega hambapastasid