Hambaniit, hambavaheharjad või elektriline hambavahede puhastaja – milline sobib kõige paremini?

Millist hambavahede puhastajat valida igapäevasesse suuhooldusrutiini - kas hambaniit, hambavaheharjad või elektriline puhastaja?

Hambaravi valdkonnas on ennetus kõige olulisem. Õige suuhügieen, sealhulgas piisav hammaste pesemine, igapäevane hambavahede puhastamine ja suuvee kasutamine, tagavad väiksema tõenäosuse haigestuda levinud hambahaigustesse nagu näiteks kaaries, gingiviit ja parodontiit.

Hambavahede puhastamine on suuhügieeni osa, mis tihti jäetakse piisava tähelepanuta. Siiski on see sama oluline kui hammaste harjamine, ükskõik kas kasutada selleks hambaniiti, hambavahe harjasid või hammaste veepritsi. Vaatame lähemalt, miks on hambavahede puhastamine niivõrd oluline ja millist abivahendit valida. 

SISUKORD
→ Miks on hambavahede puhastamine oluline?
→ Kuidas hammaste vahesid puhastada?
→ Millega hammaste vahelt puhastada?
→ Hambaniit
→ Hambavaheharjad
→ Elektriline hambavahede puhastaja
→ Hambavahede puhastajad Hammas32 e-poes

Miks on hambavahede puhastamine oluline?

Hambavahede puhastamine on suuhügieeni seisukohast ülioluline, sest hambahari ei ulata puhastama hammaste vahesid. Hammaste harjamine, eriti manuaalse hambaharjaga, puhastab tihti vaid 60% hamba pinnast. See tähendab, et 40% hambast jääb mustaks, kui hambavahede puhastamine ei ole osa igapäevasest suuhooldus rutiinist. Isegi elektrilist hambaharja kasutades jääb suur osa hambast puhastamata. Seda seetõttu, et hambaharja harjased ei pääse füüsiliselt hammaste vahele. Seega on eraldi hambavahede puhastamiseks mõeldud toodete kasutamine tähtis, et tagada täielik puhtus. 

Hambavahede puhastamine on kasulik mitmel põhjusel:

  • hoiab ära igemehaiguseid, sealhulgas aitab vähendada igemete veritsust;
  • aeglustab juba olemasoleva igemehaiguse kulgu ning leevendab sümptomeid;
  • aitab kaariese vastu;
  • hoiab ära halva hingeõhu.

Tihti on mitte ainult erinevad igemehaigused, vaid ka hambaprobleemid alguse saanud hambakatu ja hambakivi kogunemisest hammaste vahelisse ruumi. Igemepõletik ehk gingviit on üks kõige sagedasemaid suulimaskesta haiguseid. Gingviit on haigus, mis seostub otseselt suuhügieeni ning selle põhjalikkuse ja regulaarsusega. Et kõige rohkem kattu koguneb hammaste vahele, algab igemepõletik just sealt ja levib ümber hambakaela. Kui ei järgita vajalikku suuhügieeni, ilmnevad põletiku tunnused. 

Hamba- ja igemeprobleemide ravi algab igapäevasest rutiinist kodus. Kuidas tagada õige suuhoolduse ja -hügieeniga terved hambad ning milliseid tooteid selleks valida, saad täpsemalt lugeda meie kodulehelt. 

Kuidas hammaste vahesid puhastada?

Parimate tulemuste saavutamiseks on hambavahede puhastamiseks hambaarstide poolt soovitatud näpunäiteid. Kui harjamine on soovituslik kaks korda päevas vähemalt kaks minutit, siis hambavahede puhastamine on soovituslik vähemalt korra päevas. 

Hambavahede puhastamiseks mõeldud abivahendit on soovituslik kasutada enne hammaste pesu. See tagab, et hambapasta jõuaks hammaste harjamisel paremini kõikidesse vahedesse ja raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. 

Kui hambavahede puhastamisel esineb igemete veritsust, võib see olla põletiku tunnus. Igemete veritsust võib märgata tavaliselt siis, kui hambavahede puhastamine ei ole olnud osa igapäevasest suuhügieeni rutiinist ja sellega alles algust teha. Hoolikalt puhastades möödub see tavaliselt mõne päevaga. 

Millega hammaste vahelt puhastada?

Hambavahede puhastamiseks on loodud erinevaid vahendeid – hambaniit, hambavahepuhastaja harjakeste näol ning hammaste sügavpuhastuseks suu irrigaator (hambavahepuhastaja) ehk surveprits hammastele. 

Hambaniit ja hambavaheharjakesed on levinumad vahendid hambavahede puhastamiseks. Neile, kes otsivad ülimat puhtust, on kättesaadaval elektrilised hambavahede puhastajad.

Hambaniit

Hambaniidiga puhastamine on kõige klassikalisem viis, kuidas saada kätte toidu jäägid hammaste vahelt. Eesti Hambaarstide Liit on soovitab hambaniidi kasutamiseks keerata see ümber sõrmede. Kui see on keeruline, siis on olemas spetsiaalne hambaniit hoidjaga. Niit tuleks viia ettevaatlikult igemepilusse ja libistada koos mustusega igemepilust välja mööda hamba külge, nii et hamba küljel olev katt tõmmatakse niidiga lahti ning hammaste vahelt välja.

Hambaniidil on mitmeid eeliseid:

  1. Hambaniit mahub ka kitsastesse kohtadesse – on hammaste vahesid, kuhu hambavaheharjad füüsiliselt ei mahu. Nende vahede puhastamiseks sobib ideaalselt hambaniit.
  2. Hambaniit on väga hügieeniline – kuna hambaniit on ühekordne, ei sisalda see baktereid ning vaja ise pesemist ega hooldamist.
  3. Hambaniidi hind on väga soodne, olles nii kättesaadav kõigile. 

Hambaniite on väga palju erinevaid – looduslik hambaniit, valgendav hambaniit, paisuv hambaniit, lisatud fluoriidiga hambaniit. Milline on parim hambaniit, sõltub kasutajast. Selleks on meie e-poes saadaval mitmeid erineva eesmärgiga hambaniite. 

Oral-B Superfloss hambaniit on kolmeosaline hambaniit just breketitele ja hambaklambrite kasutajatele, kus pakendis on juba mugavalt valmis lõigatud vajaliku pikkusega hambaniidid. Hambaniit koosneb kolmest erinevast osast. Superflossi jäigem ots on mõeldud just selleks, et kergendada hambaniidi breketite alla viimist. Keskmine osa hambaniidist on natuke paksem ja karvasem ning selle abil on mugav puhastada hambakattu ortodontiliste aparaatide ja hambakroonide alt. 

Jordan Whitening Floss on valgendava toimega hambaniit. See koosneb kahest mitmekihilisest niidist, mis on keerutatud üheks niidiks. Niit paisub niiskuse toimel eemaldades katu ning plekid hamba pinnalt ja igemepiirilt. Sisaldab tõhusamaks puhastamiseks aktiivsütt, mis eemaldab ühelt poolt emaili pinnalt plekid ja teisel poolt aitab ära hoida hambakivi teket.

Hambavaheharjad

Hambavahehari on lihtne viis, kuidas pääseda kõige väiksemagi toidujäägini hammaste vahel.Hambavahehari on teine viis, kuidas pääseda kõige väiksemagi toidujäägini hammaste vahel. Hambavahede harjad meenutavad väikesi pudeliharjasi, mis on saadaval eri suurusega ning neid on väga lihtne kasutada. Need on üldjuhul mõeldud suuremate hambavahede ja -juurte vahede puhastamiseks, aga sobivad kasutamiseks kõigile igapäevaselt. 

Õige suurusega hambavahehari viiakse hammaste vahelt läbi ja katt jääb harja mõlemale küljele. Kui hammaste vahel on väga palju kattu võib harja jooksva vee all katust puhastada ja uuesti hammaste vahelt läbi tõmmata. 

Peamine kriteerium, mida tuleks hambavaheharja valimisel silmas pidada, on hambavahede laius – on äärmiselt oluline vältida liiga laia harja pressimist kitsasse vahesse. Hambavahehari ei tohi olla liiga suur, nii võib vigastada iget ja ka liiga väike, siis pole see piisavalt efektiivne.

Hambavahede harjakesed on eelistatud mitmel põhjusel:

  1. Hambavaheharju on väga lihtne kasutada – harja liigutatakse hammaste vahel edasi-tagasi nii, et seda vahepeal hammaste ­vahest täielikult ei eemaldata.
  2. Neid saab kasutada mitu korda – nagu hambaharja, saab ka hambavaheharja kasutada seni, kuni harjased hakkavad narmendama. Tähelepanu tuleb pöörata aga harjakeste enda pesemisele ja hooldamisele, et tagada hügieenilisus.
  3. Kiireim viis – ​​kui hammaste vahelise harjamisega ollakse harjunud, on see üldjuhul kiireim viis hambavahede puhastamiseks. 

TePe hambavaheharjad on tuntud ja hinnatud. Need ei kahjusta hambapinda ning sobivad kasutamiseks hammaste vahede, implantaatide, sildade, hambakroonide, klambrite ja breketitega. Tepe ANGLE hambavaheharjad on pika käepidemega, et mugavalt pääseda ka kõige tagumiste hammaste vahedeni. Need on saadaval eri suurustes – 0,4mm, 0,5mm ja 0,6mm. Pakendis on 6 harjakest ja otsik harjase kaitseks, mis tagab mugava kaasaskandmise.

ORBIS hambavaheharjad on lühikese käepidemega ning pakendis on 8 harjakest ja otsik harjase kaitseks, mis tagab mugava kaasaskandmise. Saadaval on nelja erineva jämedusega harjakesi – 0,4mm, 0,45mm, 0,5mm ja 0,6mm.

Elektriline hambavahede puhastaja

Elektriline hambavahede puhastaja on hammaste ja hambavahede hoolduseks mõeldud vajalik seade, mida tasub omada kõigil, kes soovivad saavutada tervikliku suuhügieeni. Hammaste survepesurid, mis töötavad õhu või veega, on parim lahendus koduseks sügavpuhastuseks. 

Elekrilisel hambavahede puhastajal on võrreldes teiste abivahenditega mitmeid eeliseid:

  1. Kergesti ligipääsetav tagumiste hammasteni – otsikud ulatuvad ka kõige kaugemate hammasteni ja neid saab õiges suunas kallutada.
  2. Kasulik ja tervislik igemetele – vee- või õhujuga on tavaliselt igemekudedel pehmem ja stimuleerib vereringet igemes.
  3. Surve juhtimine ja kontrollimine – erinevad seadistused võimaldavad kontrollida, kui tugev on juga hammastel ja igemetel.
  4. Mõeldud kestma paar aastat või kauem.
  5. Kõige hügieenilisem variant – kui sama hambaniit või hambavahehari käib puhastamise ajal kõigi hammaste vahelt läbi, siis veejuga tagab ülima hügieenilisuse. 

Hambavahede puhastaja Philips Sonicare Airfloss ULTRA

Philips Sonicare AirFloss ULTRA elektriline hambavahede puhastaja on parim viis, kuidas kodus igapäevase hooldusega saavutada põhjalik puhtus nii hambapinnal kui hammaste vahel. AirFloss Ultrat saab kasutada kraanivee või lemmik suuveega igaõhtuses suuhügieenis. 

Lisaks hammaste puhastamisele aitab AirFloss Ultra igemete tervise parandamiseks vähendada kattu hammaste vahelt. Kliiniliselt tõestatud tulemused on võimalikud tänu Philipsi ainulaadsele tehnoloogiale, mis ühendab õhu suuvee või veega, puhastades võimsalt ja samas õrnalt hambavahed ning igemepiiri.

See Philips hambavahede puhastaja eemaldab töödeldavas alas kuni 99,9% katust. Nii aitab see suu irrigaator vältida hambaaukude teket hambavahedes, eemaldades õrna veejoa abil katu, mida ei saa eemaldada ainult harjates. Võimsat pihustit saab kohandada kas ühe-, kahe- või kolmekordsele impulsile igal aktiveerimisnupu vajutamisel. AirFloss Ultra abil kulub kogu suu puhastamiseks vähem kui 60 sekundit päevas. 

Ostes Philips Sonicare AirFloss ULTRA hambavahepuhastaja meie e-poest, saate komplektina käepideme (3 režiimiga), ühe vahetusotsiku ning laadimisaluse. Kasutamine on lihtne – täida käepidemes olev mahuti suuvee või veega, seejärel suuna ja vajuta nuppu.

Parimate tulemuste saavutamiseks tuleks elektrilisel hambavahede puhastajal vahetada otsikut iga 6 kuu tagant. Valikus on kahe erineva funktsiooniga otsikut:

Oral-B AquaCare 6 PRO EXPERT Oxyjet-tehnoloogiaga hambavahepuhastaja

Elektriline hambavahede puhastaja on hambavahede hoolduseks mõeldud seade, mille abil saavutada tervikliku suuhügieeni. Oral-B AquaCare 6 PRO EXPERT Oxyjet-tehnoloogiaga hambavahepuhastaja on neile, kes soovivad parimat puhtustunnet, leevendust oma igemeprobleemidele või lihtsalt eelistavad hambavahede puhastamiseks midagi muud peale hambaniidi. 

See Oral-B hambavahepuhastaja kasutab tehnoloogiat, mis segab kokku õhu ja vee, tekitades niiviisi mikromulle. Hapnikuga rikastatud vesi hävitab anaeroobsed bakterid ning tagab tõhusama puhastuse igemeid ärritamata. Mikromullid puhastavad hambavahesid õrnalt, kuid efektiivselt. 

Hambavahepuhastajal on kolm tugevusastet, et tagada mugavaim ja sobivaim hooldus puhastuseks. Puhastamiseks saab valida kahe erineva veejoa vahel – hammastevaheline ja pöörlev.

Kasutamiseks tuleb sihtida hambavahesid ja piki igemepiiri, et eemaldada toidujäägid optimaalse suuhügieeni tagamiseks. Puhastada võib nii enne kui pärast harjamist. Sobib kasutamiseks ka breketite ja implantaatidega. 

Hambavahede puhastajad Hammas32 e-poes

Hambavahede puhastamine on soovitatav kõigile. Sinu hambad ja igemed on puhtamad ning tervemad, kui kasutad endale sobilikku abivahendit hambavahede puhastamiseks. Hammas32 e-poes on saadaval midagi kõigile – ükskõik, kas eelistad hambaniiti, hambavaheharja või elektroonilist hambavahede puhastajat.